Skip to main content
News   |   Events   |   Safety   |   CHESS-U>   |   InSitμ   |   MacCHESS   |   CLASSE

X-RAY RUNS: Apply for Beamtime

2017  Nov 1 - Dec 21
2017  Proposal/BTR deadline: 9/1/17

Thursday, May 12

Early sample check-in:
 Prior to 4pm: go to CHESS reception area,
 After 4pm: CHESS Ops desk (loading dock entrance)

7:00 pm

Dinner (speakers only)

Friday, May 13 (tentative schedule)

8:00 am

Registration, safety tour, breakfast (CHESS Reception ⇒ G01 Biotech)

9:00 am

SAXS, the big picture - Richard Gillilan (MacCHESS)

9:30 am

Planning and performing SAXS experiments – Kushol Gupta (UPENN Med.)

10:00 am

The scattering profile: what it can tell you – Richard Gillilan (MacCHESS)

10:45 am

BREAK

11:15 am

Scattering profile (part II) - Richard Gillilan (MacCHESS)

12:00 pm

LUNCH (provided)

1:00 pm

Beyond profiles: envelopes and more – Thomas Grant (HWI)

2:00 pm

Publishing your data: best practices - Richard Gillilan (MacCHESS)

2:15 pm

Advanced topics I: SEC-SAXS  - Steve Meisburger (Princeton)

3:15 pm

BREAK

3:45 pm

Advanced topics II: Mixtures, contrast, etc.  – Kushol Gupta (UPENN Med.)

4:45 pm

Advanced topics III:  – Thomas Grant (HWI)

5:15 pm

BREAK FOR DINNER (participants on their own)

7:30 pm

Overnight groups start data collection on F1 and G1 beamlines

2:00 am

sleep suggested

Data collection starts Friday night 7:30pm & 8:30pm and continues until Monday. Beamtime will be approximately 6 hrs for each group. Data processing help will be available at the beamlines.

Saturday, May 14

9:00 am - 10:30 am

From image to information: Hands on with RAW Data Processing Tutorial (Hopkins)

10:30 am - 12:00 pm

Advanced Processing with ATSAS (Hopkins & Meisburger)

COURSE DATA COLLECTION SCHEDULE


Friday night

F1:

7:30 pm – 1:30 am

Morales Navas, Sanchez

G1:

8:30 pm – 2:30 am

Laprise, Modak, Leamy


Saturday noon

F1:

1:00 pm – 7:00 pm

John, Canning, Hellinga

G1:

12:00 pm – 6:00 pm

Malhorta, Rizzo, Bedewy


Saturday night

F1:

7:00 pm – 1:00 am

Zhao, Lokareddy, Sankhala

G1 (SEC):

6:00 pm – morning

Coscia, Yang, Naughton, Zheng


Sunday morning

F1:

8:30 am – 2:30 am

Trofimova

G1:

9:30 am – 3:30 pm

Vance, Stevens, Phippen


Sunday afternoon

F1:

2:30 pm – 8:30 pm

Smith, Jackobel, Kelly

G1 (SEC):

3:30 pm – morning

Solmaz, Gonzalez-Gonzalez, Alvarado, Lochhead, Langelaan